Jalostustoimikunta

Jalostustoimikunta toimii neuvoa antavana, ohjaavana ja rotujen jalostuksellisiin
kysymyksiin paneutuvana elimenä.

Sen tehtäviin kuuluu:
  • poikkeuslupa-asioiden käsittely
  • tuomarikoulutukset ja kollegiotilaisuudet
  • kasvattajapäivien järjestäminen
  • jalostustarkastukset, jälkeläistarkastukset sekä pentuekatselmukset
  • luonnetestit
  • PEVISA-ohjelman rakentaminen sekä PEVISA-ohjelman seuranta: terveystutkimusten, urosten käytön, luonnetestitulosten tallennus ja julkaiseminen
  • jalostuksen tavoiteohjelman tekeminen/päivittäminen
  • rotumääritelmän tulkintaohje
  • tiedon- ja asiantuntemuksen kerääminen Suomessa ja ulkomailla
  • jalostusneuvontaa kasvattajille sekä rotutietoutta koiranomistajille
  • tiedon julkaiseminen jäsenlehdessä ja netti-sivuilla
  • avustaa rotujärjestön hallitusta ja muita toimikuntia rotujemme kasvatustyön edistämisessä ja yleisen positiivisen rotutietouden ja koiranpidollisen informaation eteenpäin viemisessä
Bullmastiffien jalostustoimikunta

Puheenjohtaja
Satu Timlin
bullgrins@gmail.com

Sihteeri
Tanja Kuokkanen
tanja.kuokkanen@gmail.com

Jalostustoimikunnan sähköpostiosoite
bmmjalostustmk@gmail.com

Minna Ruohonen
rohmutassun@saunalahti.fi

Rea-Leena Vaikkola
info@bulldromes.com
Cane Corsojen jalostustoimikunta

Puheenjohtaha
Satu Pörsti
satu.porsti@gmail.com

Sihteeri

Terhi Tupi
terhi.tupi@gmail.com


Jäsenet
Alexei Kravt
info@canecorso.fi

Katariina Koski
katra1984@gmail.com

Bordeauxindoggien jalostustoimikunta

Puheenjohtaja
Marja Vaanola
suvimarjan.kennel@pp.inet.fi

sihteeri
Juuli Jokela
juuli_54@hotmail.com

jäsenet
Reetta Jakosuo
rougerosanna@gmail.com

Jonna Kahala
jonnakahala@gmail.com

Marjut Korhonen
marjut80@gmail.com

Espanjanmastiffien jalostustoimikunta

Jenni Leinonen
syltty78@gmail.com

Satu Ketopaikka
ketopaikkasatu@gmail.com

Sanni Kaitamäki kaitamaen.lampola@gmail.com
Mastiffien jalostustoimikunta

Puheenjohtaja

Tiina Korpinen
044 318 6434
tiinak1986@luukku.com

Heidi Rubin
heidi.rubin@gmail.com

Armi Torssonen
Anu Harpela
Elisa Kivialho

Maija-Riitta Vähäkylä