Jalostustoimikunta

Jalostustoimikunta toimii neuvoa antavana, ohjaavana ja rotujen jalostuksellisiin kysymyksiin paneutuvana elimenä.

Sen tehtäviin kuuluu:

  • Poikkeuslupa-asioiden käsittely
  • Tuomarikoulutukset sekä arvostelu- ja näyttökokeet
  • Kasvattajapäivien järjestäminen
  • Jalostustarkastukset ja pentuekatselmukset
  • Luonnetestit
  • PEVISA-esityksen laatiminen jäsenkokoukselle
  • Jalostuksentavoiteohjelman tekeminen/päivittäminen
  • Terveys- ja käyttäytymiskyselyiden tekeminen sekä koosteen laadinta saadun materiaalin pohjalta
  • Tiedon- ja asiantuntemuksen kerääminen Suomessa ja ulkomailla
  • Jalostusneuvontaa kasvattajille sekä rotutietoutta koiranomistajille
  • Tiedon julkaiseminen jäsenlehdessä ja netti-sivuilla
  • Avustaa rotujärjestön hallitusta kaikessa rodun eteen tehtävässä työssä
  • Rotujärjestön hallituksen pitäminen ajan tasalla toiminnastaan ja suunnitelmistaan -> pöytäkirjat/tiedotteet
Bullmastiffien jalostustoimikunta

Puheenjohtaja
Satu Timlin
bullgrins@gmail.com

Sihteeri
Tanja Kuokkanen
tanja.kuokkanen@gmail.com

Jalostustoimikunnan sähköpostiosoite
bmmjalostustmk@gmail.com

Minna Ruohonen
rohmutassun@saunalahti.fi

Rea-Leena Vaikkola
info@bulldromes.com
Cane Corsojen jalostustoimikunta

Puheenjohtaha
Satu Pörsti
satu.porsti@gmail.com

Sihteeri

Terhi Tupi
terhi.tupi@gmail.com


Jäsenet
Alexei Kravt
info@canecorso.fi

Katariina Koski
katra1984@gmail.com

Bordeauxindoggien jalostustoimikunta

Puheenjohtaja
Marja Vaanola
suvimarjan.kennel@pp.inet.fi

sihteeri
Juuli Jokela
juuli_54@hotmail.com

jäsenet
Reetta Jakosuo
rougerosanna@gmail.com

Jonna Kahala
jonnakahala@gmail.com

Marjut Korhonen
marjut80@gmail.com

Espanjanmastiffien jalostustoimikunta

Jenni Leinonen
syltty78@gmail.com

Satu Ketopaikka
ketopaikkasatu@gmail.com

Sanni Kaitamäki kaitamaen.lampola@gmail.com
Mastiffien jalostustoimikunta

Puheenjohtaja

Tiina Korpinen
044 318 6434
tiinak1986@luukku.com

Heidi Rubin
heidi.rubin@gmail.com

Armi Torssonen
Anu Harpela
Elisa Kivialho
Maija-Riitta Vähäkylä