Siirry suoraan sisältöön

Ajankohtaiset 2019

4.12.2019
YHDISTYKSEN JALOSTUSTOIMIKUNNAT 2020

bullmastiffi, mastiffi, bordeauxindoggi, cane corso, espanjanmastiffi ja napolinmastiffi

Yhdistyksen hallitus nimeää rotujen jalostustoimikunnat tammikuussa pidettävässä järjestäytymiskokouksessaan.

Toimikuntien tehtäviin kuuluu mm. rodun jalostuksentavoiteohjelman teko, poikkeuslupahakemusta käsittely, tuomarikoulutusten järjestelyissä avustaminen (mm. mallikoirat) ym, sekä tietenkin yhteydenpito hallituksen kanssa, jotta tieto toimikuntien toiminnasta ja päätöksistä (pöytäkirjat) tulee hallitukselle.

Toimikunnan jäsenen tulee olla motivoitunut työskentelemään rodun asioiden parissa, yhteistyökykyinen ja sitouduttava hoitamaan toimikunnalle kuuluvia tehtäviä.

Jos olet yhdistyksen jäsen ja katsot sopivasi toimikuntatyöskentelyyn sekä yhteistyöhön rodun muiden ihmisten kanssa, olet kasvattaja tai muuten rodustasi kokemusta omaava ja aikasi riittää vapaaehtoistyölle, ilmoitathan siitä viimeistään 15.1.2020 yhdistyksen sihteerille Marja Vaanolalle suvimarjan.kennel@pp.inet.fiTämä koskee myös 2019 jalostustoimikuntien jäseniä, eli jos edelleen olisit käytettävissä ja motivoitunut jatkamaan, niin ilmoitathan siitä myös! Ilman suostumusta ketään ei toimikuntiin nimitetä.

14.11.2019
Postilakon aikaiset järjestelyt Kennelliiton ja Showlinkin palveluissa

Lue tiedote tästä

14.11.2019

8.10.2019
Kennelliiton sivuilla olevat rotujemme perusarvot on päivitetty viimeksi 2016
Bordeauxindoggi 2000 €Bullmastiffi 1500 €
Cane corso 1500 €
Espanjanmastiffi 1500€
Mastiffi 2000€
Napolinmastiffi 1700€Niiden päivitys ajantasalle on 5.11 pidettävän hallituksen kokouksen agendalla ja toivomme asiaan kasvattajien kannanottoja ja ehdotuksia.
Ehdotuksen mahdollisine perusteluineen voi antaa joko yhdistyksen facebook-sivulla julkaisun alla tai yhdistyksen sihteerin sähköpostiin suvimarjan.kennel@pp.inet.fi 4.11 mennessä.

https://www.kennelliitto.fi/koiran-omistaminen/koiran-vakuutusarvo12.9.2019

BULLMASTIFFIT JA MASTIFFIT ry

Syyskokous
Aika: 28.9.2019 klo 12.00 (valtakirjojen tarkistus 11.30 alkaen)
Paikka: Lohjan ABC-aseman kokoustila, Hossanmäentie 1 LohjaSyyskokouskutsu luettavissa tästä


29.8.2019Tarvitsemme häntämutkaisia/lyhythäntäisiä staffeja, amstaffeja ja bordeauxindoggeja tutkimukseen! Tutkimuksen tarkoitus on selvittää aiemmin korkkihäntäisyyteen liitetyn DVL2-geenin tarkempaa merkitystä luuston kehitykseen. Alustavien tutkimustemme mukaan DVL2-geenimuunnosta esiintyy varsin yleisesti kyseisissä roduissa (20-30% kantajia). Homotsygoottisena geenimuunnos voi johtaa erilaisiin nikamamuutoksiin. Tämä yhteys on tärkeä selvittää, jotta se voidaan mahdollisesti huomioida jalostuksessa ja vähentää nikamamuutosten esiintyvyyttä roduissa. Jos sinulla on häntämutkainen koira, otahan yhteyttä FT Marjo Hytöseen marjo.hytonen@helsinki.fi.https://www.facebook.com/koirangeenit

13.8.2019
BMM ry:n jäsenlehti pyrkii julkaisemaan mahdollisimman monen erikoisnäyttelyssämme sijoittuneen koiran valokuvan seuraavassa jäsenlehdessä. Mikäli haluat koirastasi julkaistavan jonkun tietyn valokuvan ( virallisen kuvaajan kuvista tai jonkun muun ottaman), niin lähetä kuva koiran nimellä varustettuna lehden sähköpostiin bmmlehti@gmail.com 31.7.2019
Luonnetesti 12.10.2019 Tuusula, Nahkela
Bullmastiffit ja Mastiffit ry järjestää luonnetestin, jonne mahtuu 10 koiraa ilmoittautumisjärjestyksessä. Tuomareina testissä toimivat Auli Kiminki ja Pirjo Ojala-Laine.

Luonnetestiin ovat etusijalla 15.9. asti yhdistyksen rodut, eli bullmastiffi, bordeauxindoggi, mastiffi, cane corso, napolinmastiffi ja espanjanmastiffi. Tämän jälkeen testiin otetaan myös muiden rotujen osallistujia jos paikkoja on vapaana, ajalla 16.9-22.9.
Ilmoittautuminen:
Varaa ensin paikka luonnetestistä sähköpostitse ajalla 26.8.-15.9.
johanna.kuru@gmail.com, jonka jälkeen saat ilmoittautumis -ja maksuohjeet.

Lisätietoja luonnetestistä:
johanna.kuru@gmail.com

Aika: 12.10.2019 klo 10.00 alkaen
Osoite: Koivumäentie 9, Tuusula (Nahkela)Tervetuloa mukaan koirasi kanssa!

Testipaikalle saa myös tulla katsomaan testattavien koirien suorituksia.

24.7.2019
Bullmastiffit ja Mastiffit ry:n sääntömääräinen syyskokous pidetään 28.9 klo 12.00 (valtakirjojen tarkistus alk. klo 11.30) Lohjan ABC-aseman kokoustilassa. Kokouskutsu julkaistaan viimeistään 14 vrk ennen yhdistyksen nettisivuilla

7.7.2019
Hämeenlinnassa uutisoitu mastiffin purreen vakavasti 10-vuotiasta pikkupoikaa pyörätiellä. Olemme surullisia ja järkyttyneitä pienen pojan ja hänen perheensä puolesta. Toivomme pikaista paranemista ja ettei tästä kauheasta tapahtumasta jää hänelle pysyviä fyysisiä vammoja.Rotujärjestön puheenjohtajalta pyydettiin kommenttia asiaan Hämeen Sanomista heti seuraavana päivänä. Kommentointi on vaikeaa muuten kuin täysin yleisellä tasolla, sillä ei ollut tietoa tapahtuman yksityiskohdista eikä varmaa tietoa hyökänneen koiran rodustakaan. Vieläkään emme ole tästä saaneet varmuutta, sillä olemme lehdistä lukeneet, että koira oli ”rodultaan mastiffi”, mutta kuvituskuvina on käytetty napolinmastiffia, bullmastiffia, bordeauxindoggia sekä mastiffia (englannin mastiffia). Valitettavasti sanan ”mastiffi” alle voidaan asiaa tuntemattomien taholta virheellisesti luokitella moninainen joukko eri rotuja ja myös sekarotuisia koiria. Ilmoitamme, kun saamme rodusta vahvistetun tiedon. Lehdistöstä saatujen tietojen mukaan kyseinen koira on lopetettu. Oli rotu mikä tahansa, haluamme muistuttaa kaikkia koiranomistajia ja kasvattajia koiranpitoon liittyvästä vastuusta, jalostukseen liittyvistä säännöistä ja lainsäädännöstä. Rotujärjestömme rodut ovat erittäin suurikokoisia ja voimakkaita koiria, joiden kaikessa pidossa on muistettava yleinen turvallisuus.
Ystävällisin terveisin,
Heidi RubinPuheenjohtajaBullmastiffit ja mastiffit Ry.


7.7.2019
Hei kaikki!Annathan oman panoksesi terveempien koirien eteen tulevaisuudessa <3Tämän vuoden Erikoisnäyttelyssämme Hyvinkäällä on mahdollisuus osallistua Hannes Lohen koirien geenitutkimukseen täysin veloituksetta! https://www.koirangeenit.fi/
Sinun tarvitsee vain tuoda koirasi paikalle näytteenottoon, ei paastoa, ei karvojen ajelua, ei väliä onko valio tai ei 😉 AINOA kriteeri on että koira on rekisteröity joksikin yhdistyksemme kuudesta rodusta 🙂
Yliopiston tutkimusryhmä toivoo koirasta lähetettävän 1 sivuisen lyhyen sähköisen lomakkeen ennen verinäytteenottoa ja sen tulostamista näytteen mukaan, jonka me sitten toimitamme yliopistolle.. Koiran rekisterinumero esitäyttää lomakkeen lähes kokonaan. Linkki lomakkeeseen tässä; https://vm0540.kaj.pouta.csc.fi/sampleform/instructions.php
Mikäli tämä ei onnistu, on mahdollista täyttää lomake myös paikan päällä paperiversiona.Toivomme tietysti mahdollisimman monta näytettä jotta suhteellisen vähälukuisille roduillemme saataisiin käynnistettyä oma tutkimusprojekti, esim. syöpätutkimuksen muodossa. Lohen tutkimusryhmällä on useita yhteistyöprojekteja ympäri maailmaa joten on hyvinkin mahdollista että rotumme hyötyisivät tästä pienestä mutta niin tärkeästä panoksesta tulevaisuudessa. Näytteenottajana toimii Mari Ashworth, joka ottaa ilomielin asian osaavia talkoolaisia auttamaan 🙂

16.4.2019
Kennelliiton hallituksen joulukuussa 2017 asettama vakiosopimuslomakkeet -työryhmä on saanut työnsä tarkasteltavaan vaiheeseen. Lomakepohjien työstäminen on kesken, joten Kennelliitto ohjeistaa, että ne ovat julkisia vain lausuntojen edellyttämässä laajuudessa. Ko. sopimusluonnokset ovat esillä ja kommentoitavana yhdistyksen vuosikokouksessa 27.4 (kokouskutsu julkaistu 11.4 nettisivuilla) ja niistä saatu palaute toimitetaan Kennelliitolle osana
yhdistyksen palautetta


11.4.2019
BULLMASTIFFIT JA MASTIFFIT ry
Vuosikokouksen esityslistan voit ladata tästä linkistä


3.4.2019

Ohessa kennelliiton tarkistama vedos bordeauxindoggien JTOsta, kaudelle 2020-2024.
JTO on tehty kennelliiton nykyisen harvalukuisten rotujen ohjeen ja mallirungon mukaisesti.
Voit lukea vedoksen tästä linkistä
Espanjanmastiffien JTO 2020-2024 tästä linkistä

27.2.2019
Vuosikokous 27.4.2019 klo 12
Lohjan ABC-aseman kokoustila 

19.2.2019
Hyvä Bullmastiffi & Mastiffi väki!
Suurta suosiota saaneet arpajaiset järjestetään jälleen yhdistyksemme erikoisnäyttelyssä 2019!
Viime vuonna palkinnot olivat huikeat ja kiitos siitä kuuluu teille.
On aika jälleen vastaanottaa koira-aiheisia palkintoja arpajais palkinnoksi.

Jos sinulta löytyy jotakin, niin laitahan viestiä:

Laura Maajaakkola
pelastustiimi@gmail.com

11.2.2019
Ilmottautuminen erikoisnäyttelyyn 2019 avattu!
Tästä erikoisnäyttelyn sivuille

1.2.2019
Erikoisnäyttely 2019
Ilmottautuminen avataan pian

22.1.2019
Vuoden Voitokkain tulokset on julkaistu!

7.1.2019
Huom! Muistutus kaikille jäsenille! Vuoden Voitokkain 2018

Vielä on hetki aikaa lähettää koiransa ilmoittautuminen mukaan Vuoden Voitokkain 2018 -kilpailuun. Ilmoitathan koirasi mukaan sunnuntaihin 13.1.2019 mennessä!